15 / 05 / 2014 Perşembe // Konser
POLONYA – TÜRKİYE AVANT ART FESTİVALİ: HA ZA VU ZU (TR) – WUT (PL) // Konser

Polonya’da 2008 yılından beri farklı ülkelerin katılımlarıyla düzenlenen Avant Art Festivali, bu yıl Türkiye’den sanatçılarla birlikte gerçekleşiyor. Ana akımın dışında kalan müzik, tiyatro, sinema ve görsel sanatlarla uğraşan sanatçıları ve işlerini bir araya getiren festival şimdiye kadar İtalya, İsviçre, Fransa, Finlandiya ve Rusya’yla birlikte düzenlendi.

Bir sanat organizması olarak tanımlanan Avant Art Foundation’ın düzenlediği ve her yıl daha büyük kitlelere ulaşan festivalin İstanbul çıkarmasının, arkaoda ayağında Bant Mag. ortaklığıyla düzenlenecek gecede Polonya’dan Wut, Türkiye’dense Ha Za Vu Zu çalacak isimler olacak.

Wut: Festivalin en kendine has gruplarından biri olan Wut, bir Polonyalı, bir Türk ve bir İtalyan müzisyenden oluşuyor. 2013 yılında Marsilya’da tanışan Wojtek Bajda, Utku Tavil ve Tomasso Detesta’dan oluşan Wut, doğaçlama müzikte limitleri zorlamayı seviyor. Bas, klarnet, davul ve elektroniklerin ana enstrümanlar olduğu Wut konserlerinde, insan vücudu ve diğer çevresel sesler de performansa dahil oluyor.

HaZaVuZu: İstanbul’un en ilginç kolektiflerinden biri olan HaZaVuZu, festival kapsamında 15 Mayıs’ta sahnede olacak isimlerden biri. Ağırlıklı olarak doğaçlamalardan oluşan konserlerinde müziğin yanı sıra mekanın tasarımına da kendilerine özgü bir yaklaşımda bulunan HaZaVuZu için bir müzik grubundan ziyade, sanat kolektifi tanımlamasını yapabiliriz. HaZaVuZu’nun müziğini ve en önemlisi de kendilerine ait dünyayı deneyimlemenin en iyi yolu canlı performanslarını izlemek.