15 / 07 / 2012 Pazar // Konser
NOISEISTANBUL Buluşmaları 8: SABU TOYOZUMI (JP) + BATUR SÖNMEZ (TR) + ASAF ZEKİ YÜKSEL (TR) // Konser

Japonya’nın, en büyük free jazz bateristi, yaşayan efsane, Sabu Toyozumi ilk defa Türkiye’de! İstanbul'u uluslararası noise müzisyenlerin buluşma noktası yapmayı amaçlayan Noiseistanbul Buluşmaları, 8. gösteride Japonya’nın en önemli avangart, free jazz davulcusu, Sabu Toyozumi ile sezon finalini yapıyor.

SABU TOYOZUMI: Japonya’nın gelmiş geçmiş en önemli free jazz, avangart davulcularından, Sabu Toyozumi, 1943 yılında doğdu. 1965’de profesyonel müzik kariyeri başlayan müzisyen, ilk olarak rock grubu Samurais’e katıldı. 1969 yılında ise free jazz, doğaçlama üzerine müzik çalışmaları başladı. İzleyen yıllarda, Anthony Braxton, John Russell, Evan Parker, Peter Brötzmann, Keiji Haino, vb. birçok uluslararası müzisyenle çalışmalarda bulundu. Ayrıca Toyozumi, öncü Japon noise grubu Hijokaidan’da da davul çalmaktadır.
www.j-music.com/sabu

BATUR SÖNMEZ: Müzik ve sanat çalışmalarına 1998 yılında başlayan Batur Sönmez, deneysel, elektronik, endüstriyel ve noise müzik alanında yaptığı çalışmalarla tüm dünyada tanındı, dünyanın birçok ülkesinde çeşitli festival ve konserlere katıldı. Birçok farklı müzik projesi yanında multimedya, görsel-işitsel, ses ve video sanatı çalışmaları da olan Sönmez, son yıllardaki yeni deneysel, elektronik, avangart, güncel müzik projelerini kendi adı altında sürdürmektedir.
www.myspace.com/batursonmez

ASAF ZEKİ YÜKSEL: Asaf Zeki Yüksel ressam, müzisyen, performans sanatçısı. Dinar Bandosu grubu kurucularından, grupta trompet, ney, zurna, teremin ve kendi yaptığı enstrümanları çalmakta ve geri vokal yapmaktadır. Yüksel, Deliköpek adlı solo çalışmasıyla, görsel-işitsel şamanik performanslar yapmakta ve disiplinler arası etkinliklerde ses, video, deneysel enstrümanlar kullanmaktadır.
www.myspace.com/delikopek